ÚvodO společnostiAktualityDůležitá pojistka, kterou potřebuje každý manažer i ředitel

Důležitá pojistka, kterou potřebuje každý manažer i ředitel

28. ledna 2021 | Rubriky: Aktuality

Důležitá pojistka, kterou potřebuje každý manažer i ředitel

Věděli jste, že manažeři a ředitelé společností jsou osobně zodpovědní za škodu, kterou ve své funkci způsobí? A to dokonce i v případě, že se dopustí chyby neúmyslně nebo z nedbalosti. V sázce je tak víc, než by se mohlo na první pohled zdát. V ohrožení je osobní majetek manažerů, jejich nemovitosti, cennosti i úspory. Naštěstí existuje způsob, jak tomu zabránit.

Příliš vysoké riziko

Jakmile uplatní společnost, akcionáři, věřitelé nebo správci konkurzní podstaty nárok na náhradu škody, ocitne se manažer v hodně obtížné situaci. Důkazní břemeno totiž leží na rozdíl od běžných právních sporů, právě na něm. To on musí prokázat, že jednal s péčí řádného hospodáře.

A že takové prokazování není vůbec jednoduché. Tato zákonem stanovená osobní odpovědnost je jedním z nejzávažnějších rizik, kterým jsou vrcholoví manažeři vykonávající funkce v orgánech společností vystaveni, stejně jako jednatelé společnosti s ručením omezeným.

Může jít opravdu o hodně! Klidně o 26 milionů...

Nedávno například proběhla médiami zpráva o tom, že soud v Jeseníku se bude zabývat nepovedenou investicí do tamního městského wellness centra. Žalobě čelí bývalí členové představenstva technických služeb, nové vedení společnosti se totiž domnívá, že způsobili škodu přesahující 26 milionů tím, že stavbu centra odsouhlasili. Bývalým členům představenstva hrozí, že mohou za nepovedenou investici platit miliony.

I když se v článku neuvádí, zda jsou bývalí manažeři technických služeb Jeseník na tuto odpovědnost pojištěni, jde o případ, kde by zafungovalo pojištění odpovědnosti D&O.

Co je pojištění odpovědnosti D&O?

Je to nezbytný nástroj ochrany, který chrání majetek společnosti a osobní majetek fyzických osob v jejím vedení. Jedná se o na míru šité pojištění, které zafunguje v kritické situaci a pokryje jak odpovědnost manažera, tak i jeho případnou obranu proti neoprávněnému nároku.

D&O pojištění chrání před důsledky případného pochybení například:

  • členy dozorčí rady
  • členy výboru pro audit
  • členy kontrolní komise
  • členy správní rady
  • generální ředitele
  • finanční ředitele

Chcete pomoci s výběrem správného pojištění? Napište nám nebo rovnou zavolejte, specialisté ze sítě INSIA vám rádi poradí!

VOLEJTE +420 245 003 111

PIŠTE NA INSIA@INSIA.COM

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn